لابراتوار تخصصی معماری و هوش مصنوعی (AIALab) در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در زمینه های آموزش، تولید و توسعه الگوریتم های هوش مصنوعی در فرآیندهای طراحی، نظارت و اجرای دانش معماری فعالیت می نماید.

در واقع لابراتوار (AIA) از تحقیقات برای توسعه و تجزیه و تحلیل مشارکت انسان و فناوری در فرآیند های طراحی، نظارت و اجرای پشتیبانی می کند. هدف ما استفاده از فناوری های نوین با رویکردهای طراحی مولد و ترکیب فناوری های جدید در راستای ارتقای دانش معماری برای باز تعریف روابط بین انسان و محیط می باشد.

لابراتوار تخصصی معماری و هوش مصنوعی (AIALab) یک رویکرد میان رشته ای برای توسعه ابزارها، تکنیک ها و روش های  نوآورانه فرآیندهای معماری به کمک هوش مصنوعی با چند محور اصلی: (1) ساخت و تولید پلتفرم های هوشمند طراحی، نظارت و اجرا، (2) تولید و توسعه الگوریتم های ویژه برای مداخله در فرآیندهای طراحی معماری (3) توسعه سیستم های سایبری-انسانی برای در جهت استفاده از خلاقیت و مهارت ها و شایستگی های طراحان (4) استخراج، تحلیل و بررسی داده های بیومتریکی (سنسورها، مانیتورهای ضربان قلب، فناوری ضبط حرکت و غیره) و اعمال تکنیک های محاسباتی جدید برای درک موثر پاسخ های انسان به مداخله معماری در طول فرایند طراحی به کمک الگوریتم های هوش مصنوعی می باشد.

در واقع لابراتوار تحقیقاتی و عملیاتی معماری و هوش مصنوعی به دنبال پیاده سازی الگوریتم های هوش مصنوعی در فرآیندهای معماری می باشد تا بدین روش معماری از یک بستر سنتی و مبتنی بر کاربر به بستر وب سرویس های هوشمند منتقل گردد. در این فرآیند معماری صرفاً یک عملیات طراحی مبتنی بر احساس و ضوابط نیست، بلکه مبتنی بر داده های محیطی و اقلیمی و سایر داده های اثربخش در طراحی، نظارت و اجرا می باشد. بخشی از هدف ما در لابراتوار تخصصی معماری و هوش مصنوعی ساخت هوش طراحی خودکار ساختمان ها با کاربری های گوناگون مانند، مسکونی، تجاری، اداری وغیره می باشد تا در سریعترین زمان ممکن با بهترین کیفیت نقشه های ساختمانی در دسترس همگان قرار گیرد.